Kaynaşlı’nın ekonomik yapısı büyük ölçüde sanayiye dayalıdır. Sanayi faaliyetlerinin yanı sıra lojistik faaliyetler ve yıllık ortalama 50.000 tonu bulan fındık üretimi de ilçe ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Buğday ve mısır üretimi de ilçemizde oldukça yaygındır.

İlçe ekonomisinde hayvancılık ve balıkçılık da önemli bir yer tutmaktadır. Şehirde başta Süperlit Boru Fabrikası, Anlaş Lastik Fabrikası, Akışık Ampul Fabrikası ve Karolit Mermer Fabrikası olmak üzere irili ufaklı pek çok fabrika bulunmaktadır. Belediyemizin girişimleriyle ilçemizdeki sanayileşme faaliyetlerinde emin adımlar atılmaktadır.

Ülkemizin en önemli metropolü İstanbul ile başkent Ankara’nın tam ortasında bulunan konumu sebebiyle, ilçe sınırları içerisinde pek çok dinlenme tesisi mevcuttur. Bu tesisler D-100 karayolu üzerinde olup günde ortalama 30 bin kişiye hizmet verebilmektedir. Söz konusu tesislerde yaklaşık 1.500 kişi istihdam edilmektedir. Bu bakımdan dinlenme tesislerinin de ilçe ekonomisinde önemli bir rolü bulunmaktadır.