Ülkemizin en büyük metropolü İstanbul ve Başkent Ankara’ya eşit uzaklıktaki mükemmel konumu, eşsiz doğası ve iklim koşullarıyla ve belediyemizin son yıllardaki ısrarlı girişimleriyle Yakın Karadeniz’in yükselen yıldızı konumuna erişen Kaynaşlı, sporun merkezi haline geldi. Kaynaşlı, bu özelliklerinin yanı sıra yapılan çalışmalar çerçevesinde kitlesel ve özel izleyiciye sahip farklı spor dallarını kapsayan, nitelikli spor alanlarına ve tesislerine sahip oldu.

2003 yılında UEFA desteğiyle Kaynaşlı ilçe merkezinde kurulan spor kompleksimiz, oturmalı 600 seyirci kapasitesine sahip, özel tasarımlı tartan zeminli kapalı spor salonu, bölgesel lig müsabakalarının yapıldığı nizami çim sahalı stadı, halı saha ve antrenman alanlarıyla ilçe içinden ve dışından katılımla spor ve sosyal etkinliklere yıl boyu sürekli açıktır.

İlçemizde Darıyeri Yörükler Yaylası’nda 2009 yılından bu yana çeşitli organizasyonlarla ve ülkemizin çeşitli köşelerinden katılımlarla düzenlenen Off-Road yarışları, meraklılarına estetiği ve mücadeleyi bir arada sunmaktadır. Yaylamız hız ve gösteri amaçlı parkurlarıyla, off-road yarışlarına elverişli ortamının yanı sıra doğası ile de kamp, trekking ve foto safari yapmak isteyenler için çekici güzelliktedir.

Kaynaşlı’da 2011 yılında faaliyete geçen Fenerbahçe SK Topuk Yaylası Kamp ve Dinlenme Tesisleri, nizami çim futbol sahaları, saha çevrelerinde tartan pist, standartlara uygun kapalı voleybol ve basketbol sahalarına sahiptir. Topuk Yaylası’nda ayrıca kış turizmi için kayak pisti, gölette kano sporu imkanları, yürüyüş ve trekking parkurları da bulunmaktadır.

Ekim 2015’te hizmete açılan Kaynaşlı Motor Sporları Merkezi, ilçe merkezine 4,5 km uzaklıkta, Darıyeri Hasanbey Köyü sınırlarında ve TEM Otoyolu kenarındadır. Motor sporları alanında kısa sürede ülkemizin önde gelen merkezleri arasındaki yerini alan Kaynaşlı Motor Sporları Merkezi’nde Motokros, Enduro, ATV, Off-Road ve Dağ Bisikleti kategorilerinde ulusal ve uluslararası yarışlar gerçekleştirilmekte, aynı zamanda spor müsabakalarının yanı sıra yıl boyunca eğitimler de verilebilmektedir.

Kaynaşlı, spor alanlarının yanı sıra ilçe merkezinden kısa sürede ulaşılabilen ormanlar, her mevsim yürüyüş, koşu ve bisiklet gezileri için uygun doğal parkurlara, özenle açılmış, güvenli dağ yollarına sahiptir.