İlçe merkezimize 18 km mesafede bulunan Çatalçam’ın doğusunda Altunköy, batısında Çakırsayfan Köyü, kuzeyinde Tavak Köyü, güneyinde ise devlet ormanı bulunmaktadır. Köyün rakımı 866 metredir. Köy, Alt Mahalle, Orta Mahalle ve Üst Mahalle olarak üç mahelleden meydana gelmektedir. Yollarının bir kısmı asfalt olan Çatalçam’ın elektrik, su ve telefon sorunu bulunmamaktadır.

1885’te Trabzon Akçaabat yöresinden Sakallıoğları’ndan Hacı Emin ailesiyle birlikte Sakarya’nın Sadova yöresine yerleşir. Burada bir süre kaldıktan sonra Kasbey (Çamoluk) Köyü’ne gelir, Abhazlar’la bir süre birlikte yaşar ve daha sonra Çatalçam’a yerleşir. Bir süre sonra Karadeniz’in aynı yöresinden Yılmazoğulları, Havvaoğulları, Hacıislamoğulları ve Yöndemoğulları Çatalçam Köyü’ne yerleşerek köyün bugünkü nüfusunu meydana getirir. Çatalçam, kurulduğu günden bu yana göç vermektedir. İlk yerleşen ailelerden bir kısmı Bolu, Düzce, Kaynaşlı başta olmak üzere çeşitli köylere göç etmişlerdir.

Köyün adı, köyün girişinde bulunan çeşme başındaki çam ağacından gelmektedir. Mudurnulular, bu köye gelirken çeşme başındaki çatallı çamdan dolayı “Çatalçam’a gidiyorum” ifadesini kullanmış ve bu ifade köye adını vermiştir.

Çatalçam, Kaynaşlı’nın en uzak köylerinden biridir. Köyün geçim kaynaklarından fındık ilk sırada yer almakta, ardından orman kooperatifi kanalıyla yapılan ormancılık ve hayvancılık faaliyetleri gelmektedir. Ayrıca köyde kurulmuş olan El Sanatları Atölyesi, köye ekonomik girdi sağlamaktadır.