Kaynaşlı’ya 9 km mesafede, doğusunda Bolu ili, batısında Dipsizgöl Köyü, kuzeyinde Darıyeri Bakacak Köyü, güneyinde Bıçkıyanı Köyü bulunmaktadır. Köy daha önce Dipsizgöl Köyü’ne bağlı Açma Mahallesi iken, 1988 yılında Dipsizgöl’den ayrılarak Yeşiltepe Köyü adı altında muhtarlık olmuştur. Köy, Merkez ve Çaykara Mahalleleri’ni bünyesinde barındırır. Rakımı 911 metre olan köyün yolları asfalttır. Köyde elektrik, su ve telefon sorunu bulunmamaktadır.

1877-1878 Osmanlı-Rus (93 harbi) sıralarında Kara Ahmetler sülalesi, daha sonra Abdullah Çavuşlar, İsmail Efendi oğulları ve Laferoğulları Ordu (Ulubey) yörelerinden gelerek, köye ilk yerleşen aileler olmuşlardır.

Köyün ekonomisi büyük ölçüde D-100 kıyısındaki ticari faaliyetlere bağlıdır. Bir kısım köylü ailenin D-100 kıyısında, et mangal ve turistik eşya işyerleri bulunmakta, diğer çalışan nüfus da bu ve diğer işletmelerde, konaklama tesislerinde çalışmaktadır. Bunların yanı sıra köyde yaylacılık, hayvancılık ve taşımacılık yapan ailelere de rastlanmaktadır.