Doğusunda Kaynaşlı, batısında Doğanlı, güneyinde Darıyeri Mengencik Köyü, kuzeyinde uçsuz bucaksız çam ormanları ile çevrili Üçköprü Köyü, ilçemize 8 km, Düzce’ye 9 km uzaklıktadır. D-100 karayolunun iki yanında ve Asarsuyu’nun kuzeyinde kurulmuştur. Coğrafi konumu nedeniyle köyde ulaşım sorunu yoktur. Köyün rakımı 211 metre olup yolları sıcak asfaltla kaplıdır. Köyde elektrik, su ve telefon sorunu da bulunmamaktadır.

Köye ilk yerleşen Kafkas göçmenlerinden Süleymanzade Efendi’den dolayı 1963’e kadar köyün adı Süleymanbey olarak kalıyor. 1963 yılına kadar Süleymanbey olan köyün adı 1963’ten sonra adını Asarsuyu üzerindeki üç ayaklı eski köprüden alarak Üçköprü Köyü oluyor. Kafkas göçmenleri 1935-40 yıllarına kadar köyde yaşamlarını sürdürüyor. Bu tarihten sonra köye, Çatalçam Köyü’nden Ordu, Trabzon, Giresun kökenli aileler yerleşiyor ve köyün bugünkü nüfusu meydana geliyor.

Köyün kuzey doğusunda bulunan Delikli Tepe’de defineciler zaman zaman define arama kazıları yapmışlardır. Bu tepe ile ilgili bir efsane de dilden dile dolaşmaktadır. Efsaneye göre bir çobanın 200 koyunu çeşitli nedenlerden dolayı mundar etmesi veya köylülerin mundar edilen hayvanlarını bu yöreye atmasından dolayı bu yöreye “mundarlık” denilmektedir.

Köyden bugüne kadar yüksek tahsil yapan birçok kişi çıkmıştır. Ayrıca avukatlık, mühendislik, arkeolog mesleklerinin yanında devlet ve özel kuruluşlarda çalışan birçok kişi bulunmaktadır.

Köyde Kafkas ve Karadeniz yöresinden gelen aileler kültür bakımından kaynaşmış durumdadır. Toplumsal dayanışma ve işbirliğine önem verilir, her daim birlikte hareket edilir.

İlçemizin en büyük köylerinden biri olan Üçköprü, hem il hem de ilçe merkeziyle bağlarını sıkılaştırmıştır. Köyün ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Tarım ürünlerinin başında fındık gelmektedir. Köyde küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği ile seracılık da yapılmaktadır.

Üçköprü’de bulunan Sarsılmaz Silah Fabrikası, Dünya’nın sayılı silah fabrikalarından biri olup, köye ekonomik girdi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra köy sınırları içerisinde plastik ambalaj, kereste ve tekstil fabrikaları da bulunmaktadır.