İlçemizin en büyük köylerinden olan Darıyeri Hasanbey Köyü’nün doğusunda Bakacak Köyü, batısında Kaynaşlı ve Sarıçökek Köyü, güneyinde Dipsizgöl, kuzeyinde Bolu Dağı’nın batıya doğru uzanan orman denizi bulunur. Kulubeyanı, Dip, Camiiyanı, Taşaltı, Hendanoğlu, Elmalı, Meşelik ve Şevki mahallesi adında yedi mahalle vardır. Merkeze 7 km mesafe olan köyün rakımı 355 metredir. Köyün ana yolları sıcak asfalt olup, elektrik, su ve telefon sorunu bulunmamaktadır.

Köyün adı Kafkasya’dan gelen ilk ailelerinin adından (Hasan Bey) gelmektedir. Köyde Kafkasya’dan ve Karadeniz’den gelen aileler birlikte yaşamaktadır.  İlk gelen ailelerden sonra Doğu Karadeniz yöresinden Ordu, Giresun, Trabzon ve Samsun’dan gelenler çeşitli mahallelere yerleşerek köyün bugünkü nüfusunu oluşturmuşlardır. Köyde Şemsi Paşa döneminden kalma eserler tamamen yıkılmış ve yok olmuştur.

Bolu Dağı’nın karayolu trafiğe açılmadan önce, tarihi eski E-5 yolu bu köyün içinden geçmektedir. O günlerin şoförlerinin korkulu rüyası olarak kayıtlara geçen Berliye Virajı bu yol üzerindedir. Bolu Dağı geçişindeki herhangi bir tıkanmadan dolayı zaman zaman bu yoldan geçiş sağlanmaktadır.

Köyde yer alan okul bünyesinde oluşturulan Kafkas Halk Oyunları ve Karadeniz Halk Oyunları ekipleri milli bayramlar ve özel günlerde çevre halkı tarafından ilgi görmektedir. Okul-aile ilişkileri oldukça iyi olan köy okulundan mezun olan birçok ünlü kişi yetişmiştir. Kaynaşlı’nın merkezine yakın konumu nedeniyle toplumsal olaylara karşı ilgi oldukça ilgili bir halka sahiptir. Düğün, cenaze, sünnet, bayram, dini günler, asker uğurlaması törenlerine katılım oldukça yoğundur.

Kafkasya ve Doğu Karadeniz’den gelen ailelerden kurulmuş olan köyde toplumsal yaşamda ortak unsurlar göze çarpmaktadır. Ancak düğün ve yemek kültürü geleneklerinde geldikleri bölgenin kültür yapısını sürdürmektedirler. Abhaz ailelerin düğünleri ile Karadeniz ailelerin düğünleri farklı olmaktadır. Birlikte yaşamanın getirdiği yeni kültür yapısının yanında abhazların abısha, lepsi, agut, sızbal ve peynirleri; Karadenizlilerin, karalahana, ısırgan, hamsi, kaldirik ve tereyağlı yemekleri oldukça ünlüdür.

Köyde bir orman kooperatifi bulunmaktadır. Geçim tarım ve ticarete dayalıdır. Fındık en önemli tarım ürünlerinin başındadır. Ayrıca bu yörede yetişen kestane sonbahar mevsiminde pazarlarda aranan bir meyvedir. Çalışan nüfusun bir kısmı da D-100 kıyısındaki konaklama tesisleri ve fabrikalarda çalışarak geçimini sağlamaktadır.