Darıyeri Bakacak Köyü, D-100 Karayolu kenarında Bolu Dağlarının dik bir yamacında kurulmuş şirin bir köyümüzdür. İlçemize uzaklığı 9 km olan köyün doğusunda Bolu il sınırı olan Karanlıkdere, batısında Kaynaşlı ve Darıyeri Hasanbey Köyü, güneyinde Yeşiltepe Köyü, kuzeyinde Darıyeri Hasanbey Köyü bulunmaktadır. 1956 yılına dekDarıyeri Hasanbey Köyü muhtarlığına bağlı olan köy, bu tarihten sonra ayrı bir muhtarlık haline gelmiştir. Köyün rakımı 885 metre olup, elektrik, su ve telefon sorunu bulunmamaktadır.

Köyün ilk kurucularından olan Hafız Mustafa Özdemiroğlu, 93 Harbi sıralarında göçlerle Düzce’ye, daha sonra da köyün şu an bulunduğu yere yaylacı olarak yerleşir. Ardından köye Trabzon (Beşikdüzü), Giresun (Tirebolu) ve Gümüşhane (Uluköy)’den gelen aileler yerleşmiş ve köyün bugünkü nüfusunu oluşturmuştur.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ikinci yılında Düzce seyahati esnasında köyden geçişinde, Bakacak’ın üzerindeki bir alana karargâh kuran askeri birliği denetimi sırasında nöbetçi ere: “Yavrum; buradan Düzce Ovası’na iyi bakacaksın, Devlete ve Cumhuriyete karşı olan düşmanları gördüğün yerde vur!” der. Bu günden sonra yöre halkı tarafından bu bölgeye Bakacak Mevkii adı verilir. Atatürk, 18 Temmuz 1934 tarihinde yanındaki heyetle birlikte Bolu’dan Düzce’ye geçerken Bakacak Köyü’ne uğramış ve halkın ikram ettiği soğuk ayrandan içerek, halkın Devlete ve Cumhuriyete bağlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir.

Gelenek ve göreneklerine bağlı olan Bakacaklılar, kültürel etkinliklere, milli ve dini günlerde düzenlenen organizasyonlara toplu olarak katılmayı tercih ederler. Kandil geceleri kandil lokması yapılarak komşulara dağıtılır, mevlit, sünnet, düğün, asker uğurlama ve cenaze törenlerine yoğun ilgi gösterilir.

Karalahana köyde sevilen bir yemek olup, çorbası ve döşeme de denilen yığmasıyla ünlüdür.

Köyde halen kullanılan tarihi çeşmenin yekpare taş oyma yalağı ve yalağın sağ başında kabartma bir figür bulunmakta, ayrıca sonradan yapılan bir yalak üzerinde çeşme ile ilgili mermer kabartma bir kitabe bulunmaktadır.

Bakacak, coğrafi konum açısından orta noktada bulunmaktadır. Bolu’ya 20, Kaynaşlı’ya 10, Düzce’ye 25 km mesafededir. Köy halkının bir kısmı geçimini D-100 kıyısındaki turistik eşya ve et mangal işletmelerinden, bir kısmı D-100 kıyısındaki konaklama tesislerinden, bir kısmı da fındık, tarım ve küçük çapta yapılan hayvancılıktan sağlamaktadır. Köyde ayrıca turistik hediyelik eşyalar üretilmekte ve bu eşyalar ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılaşmaktadır.